• CZC

درگذشت آبتین ساسانفر، پژوهشگر سرشناس تاریخ و فرهنگ ایران


دکتر آبتین ساسانفر، پژوهشگر تاریخ ایران و آیین اشوزرتشت درگذشت.


ایریستنام اوروانو یزمیده یا اشه انام فروشه یو

به روان و فروهر همه درگذشتگان پارسا درود باد

دکتر آبتین ساسانفر پس از روانشاد موبد فیروز آذرگشسپ پژوهش واژه به واژه گاتاهای اشوزرتشت را انجام و گاتاها را برگردان کرد.


روانشاد دکتر آبتین ساسانفر، بنیان‌گذاری مرکز فرهنگی زرتشتیان فرانسه، بنا نهادنِ ساختمان انجمن جهانی زرتشتیان مرکز زرتشتیان در خیابان ویکتورهوگو فرانسه، فرنشینیِ WZC (انجمن جهانی زرتشتیان)، بنیادگذاریِ فرهنگسرای آریایی در تاجیکستان، یاری‌رسانی چند میلیون دلاری برای خرید و ساخت مرکز زرتشتیان انگلیس و دایر نمودن چند مرکز زرتشتی در کشور آمریکا و ِانسیکلوپدیا ایرانیکا و ... از دیگر کارهای ارزشمند آن روانشاد بود.

ترجمه و تفسیر گاتاهای زرتشت از زبان اوستایی به پارسی روان، هفت فصل نخستین به نام هفت هات نخستین از گاتاها بارها از سوی وی در فرانسه و تهران به چاپ رسید و سایر بخش‌های آن تا پایان سال ۲۰۰۹ منتشر شد. افسانه‌های کهن در اوستا برای شناسایی بخش‌‌هایی از اوستای نوین و گاتاهای زرتشت چاپ جدید آن به خط سیریلیک در تاجیکستان و ترجمه و تفسیر هات ۳۰ گاتاها برای یادبود و بزرگداشت زنده‌یاد پروفسور عاصمی، رییس فرهنگستان علوم تاجیکستان از آثار بر جای مانده از روانشاد دکتر آبتین ساسانفر است.

دکتر آبتین ساسانفر در سال ۱۳۰۷ خورشیدی در تهران متولد شد. وی آموزش‌های دوران ابتدایی و دبیرستان خود را در دبستان جمشید جم و فردوسی و دبیرستان فیروز بهرام به پایان برد و پس از دانش‌آموخته شدن در رشته‌ی حقوق و اقتصاد از دانشگاه تهران، به وکالت مشغول شد. وی پس از آن کارشناسی‌ارشد و دکترای حقوق را به ترتیب در دانشگاه ژنو و دانشگاه سوربون پاریس به انجام رساند.

دکتر ساسانفر از زمان آموزش در دبیرستان و دانشگاه به پژوهش در تاریخ ایران و آیین اشوزرتشت از دید علمی و زبان‌شناسی می‌پرداخت و با بهره بردن از آثار استادانی همچون ابراهیم پورداود و ذبیح بهروز، موبد شهمردان و آثار پژوهشگران پارسی نظیر تاراپورولا، کانگا، مدی و هومباخ نوشتارهای بی‌شماری در مجله‌ها و روزنامه‌های گوناگون تهران منتشر کرد.

دکتر ساسانفر، مشاور حقوقی، وکیل دعاوی سازمان برق تهران، داور بین‌المللی در امور مربوط به دعاوی راه‌آهن «زوریخ، سوئیس» از سوی دولت ایران بوده است. دکتر ساسانفر در زمان انقلاب در فرانسه به پژوهش‌های تاریخی و زبان‌شناسی درباره اوستا و آیین اشوزرتشت می‌پرداخت.

کدبان ساسانفر ساعاتی پس از سکته در بیمارستانی در ژنو در حال یکه خانواده اش در کنار او بودند، درگذشت.

برنامه بزرگداشت این زنده یاد و معرفی بیشتر کارهای نیک ایشان در آینده ای نزدیک در مرکز زرتشتیان کالیفرنیا برگزار می شود.

برای دیدن گفتگوهای انجام شده با دکتر آبتین ساسانفر بر روی لینک های زیر کلیک کنید.
152 views0 comments

Recent Posts

See All
ABOUT US

The California Zoroastrian Center (CZC) is recognized by IRS as a non-profit charitable religious organization.

ADDRESS

714-893-4737

8952 Hazard Ave
Westminster, CA 92683

info@czc.org

  • Grey YouTube Icon
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon
SUBSCRIBE TO CZC NEWSLETTER

California Zoroastrian Center © 2021 - All rights reserved